2010 Daily Information

Online Results - updated as the meet progresses

Order YMCA Short Course Nationals 2010 DVD at Swimnetwork.comOrder your Video DVD of meet  - Video by Swimnetwork


Meet Information

Day Prelim Heat Sheet Prelim Results Time Trials
Final Heat Sheet Final Results Team Scores Pictures Prelim Devotions Final Devotion
Wednesday - April 7 Heat Sheet Results Results   Heat Sheet Results    Pictures   Allison Siegel
McGraw YMCA 
Courtney Biedler Tri-Hampton YMCA Pennsylvania
Thursday - April 8  Heat Sheet  Results Results Heat Sheet  Results  Team Scores thru Thursday Pictures John Keough, Kristina Roop Upper Main Line YMCA Pennsylvania Courtney Sepich Burlington County YMCA New Jersey
Friday - April 9 Heat Sheet Results Results Heat Sheet   Results   Team Scores thru Friday Pictures     Jacob Hegge LaCrosse YMCA Wisconsin Gabrielle Giambagno Hamilton YMCA New Jersey
Saturday - April 10 Heat Sheet Results   Results Heat Sheet   Results Team Scores thru Saturday Pictures   AJ Burt Powel Crosley, Jr. YMCA Ohio Oshkosh YMCA Wisconsin
Final Meet Information Male Outstanding Athlete Scholarship
Aaron Lawson - Countryside YMCA, OH
Female Outstanding Athlete Scholarship
Emily Schon - Upper Main Line YMCA, PA
Meet Backup
(coaches only)Meet Backup w/ updated Abbrv
Meet Results Export
(Coaches only)
Meet Results Export w/updated abbrv
Time Trials Only
Meet Result for TT
Full Printable Meet Results Final Team Scores Connie Carroll Award Recipient-
Hank Middlestaedt
Coach of the Meet
Michael Brooks - York & York County YMCA, York, PA
Coach of the year
Amy Miller - Hilltop, Columbus, OH

Broken YMCA National Championship Records

Event #101
Sabrina Benson - Triangle Area-NC
#101 Women 100 Back  54.09Y National: 54.19Y
Margo Geer - Springfield-OH
#101 Women 100 Back  54.04Y National: 54.19Y

Event #104
Nicholas Caldwell - Sarasota-FL
#104 Men 500 Free  4:20.28Y National: 4:21.74Y

Event #107
Margo Geer - Springfield-OH
#107 Women 50 Free  22.67Y National: 22.68Y

Event #108
Mitchell Friedemann - Schroeder-WI
#108 Men 50 Free  20.33Y National: 20.34Y

Event #204
Christian Higgins - Wilton, CT
#204 Men 200 Breast 1:57.61 National: 1:58.28Y

Event #205
Margo Geer -Springfield-OH
#205 Women 200 Free 1:46.20 National: 1:46.33Y

Event #210
Nicholas Caldwell - Sarasota, FL
#210 Men 1000 Free 9:00.17 National: 9:02.94Y

Event #301
Hali Flickinger - York, PA
#301 Women 400 IM 4:12.51 National: 4:12.76Y

Event #303
Margo Geer - Springfield-OH
#303 Women 100 Free 48.89 National: 49.02Y

Event #405
Leah Pronschinske - Eau Claire-WI
#405 Women 100 Breast 1:01.43 National: 1:02.25Y

100 Back
Sabrina Benson  Triangle Area YMCA
Split - 53.86